Primer Velenjskih dečkov

Nujnost reorganizacije centrov za socialno delo

E.R./STA
14. 4. 2016, 15.47
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Socialna zbornica Slovenije je opozorila na kadrovsko podhranjenost centrov za socialno delo in nujnost reorganizacije.

Svet24
Vprašanje uradnice MDDSZ "Zakaj ne verjamete, če pa so trije državni organi potrdili, da je vse potekalo v skladu s pravili stroke in po zakonu?"

Poseganje v družinske zadeve je vedno zelo občutljivo, zato je v primeru nedavnega odvzema otrok s strani Centra za socialno delo (CSD) Velenje nujno potreben pogled z vseh strani, česar se Socialna zbornica Slovenije kot strokovno združenje na področju socialnega varstva dobro zaveda, je v današnjem odzivu na dogajanje v primeru dveh dečkov zapisala predsednica zbornice Valerija Bužan.

Seštevek večih perečih dejavnikov

Opozorila je, da se je prav v tem primeru nesrečno seštelo več perečih dejavnikov, ki skupaj nakazujejo širši, še bolj zaskrbljujoč problem, to je neurejenost družinske zakonodaje. "Sprejetje dobro pripravljenega zakonika je na žalost zaustavilo nekaj členov in s tem preprečilo uveljavitev zelo potrebnih sprememb na področju družinske politike, kjer tako ostaja veliko odprtih vprašanj," je dejala Bužanova in dodala, da je tako upanje strokovnih delavcev po čimprejšnji sistemski urejenosti usmerjeno proti resorni ministrici Anji Kopač Mrak.

Za manj administracije

V odzivu je predsednica zbornice izpostavila tudi razmere na centrih za socialno delo, ki so morali v zadnjih letih prevzemati povsem administrativne vloge, te pa so jih oddaljevale od njihove prvenstvene strokovne vloge. Meni, da bi bilo narobe ob enem medijsko izpostavljenem primeru soditi celotno njihovo delo, saj po njenih navedbah delajo v danih razmerah zelo dobro, zagotovo pa bi jim morali zagotoviti boljšo podporo, čas za timsko delo in soodločanje, supervizije in vse drugo, kar prispeva k učinkovitejšemu delu.

Bužanova je še opozorila, da centri za socialno delo zaradi kadrovske podhranjenosti nujno potrebujejo reorganizacijo in poenostavitev postopkov, nujno pa je po njenih navedbah tudi zagotoviti strokovno vodenje socialnovarstvenih zavodov, "kjer mora prevladati strokovno znanje, ne politična usmerjenost".

V zvezi s primerom dečkov, ki ju je CSD Velenje odvzel starim staršem in ju namestil v rejniški družini, pa je ocenila, da sta pri izvedenem ukrepu na najslabšem otroka, ki sta nepričakovano pristala v tujih rokah in ostala brez vsake znane ključne osebe.

CSD Velenje je sicer tri- in petletnega dečka, ki sta po umoru njune matere decembra lani v Velenju bila pri starih starših na Koroškem, konec marca namestil v rejništvo proti volji starih staršev. To je sprožilo buren odziv javnosti, v podporo starima staršema je bil prejšnji teden shod pred CSD Velenje, v ponedeljek pa tudi pred stavbo ministrstva za delo v Ljubljani.

Medtem je inšpekcijski nadzor na CSD Velenje pokazal, da je bila odločitev strokovna in zakonita ter v največjo korist obeh otrok. Tudi varuh človekovih pravic ni ugotovil kršitev pravic otrok.