Janša je v nagovoru udeležencem slavnostne akademije na Bledu spomnil na širok politični spekter šestih, pozneje celo sedmih strank, ki je v času slovenskega osamosvajanja sestavljal Demos. Ta demokratični spekter je imel nasproti sile, ki so zagovarjale v temelju nasprotna stališča. Demos je namreč v nasprotju s strankami, ki so temeljile na komunistični partiji, zagovarjal demokratično Slovenijo brez ostalin preteklosti.
Demosovo cvetje v jeseni
Samostojnost Slovenije je Demosu uspelo uresničiti, pri vprašanju demokratizacije pa se je zapletlo, je povedal Janša. Veliko stare vsebine se je namreč po njegovih besedah pretočilo v nove institucije. Slovenija je tako postala država v tranziciji, ki se še danes ni končala.
Tisti, ki živijo z lažjo, propadejo z lažjo, so bile besede, s katerimi je Janša naslovil neetičnost Cerarjeve vlade.
Tudi strankarsko je bila po pomladi v začetku 90. let po besedah prvaka SDS na delu »velika zimska pozeba«. Od strank, ki so sestavljale Demos, so danes namreč ostale le še SDS ter »deloma« NSi in SLS. Tako je Slovenija danes v političnem položaju, ki je po Janševi oceni celo težji kot v času oblikovanja Demosa.
Kdor živi z lažjo, propade z lažjo
Pri tem meni, da je bila aktualna vlada »postavljena po nepoštenih volitvah«. »Kar se postavi z manipulacijo in lažjo, tako tudi živi in tako tudi propade,« je povedal. Prav to se bo po Janševem prepričanju zgodilo politiki, ki »ukinja spol in organizira razprave o sovražnem govoru«, v ozadju pa se pripravlja že tretji rop slovenskih bank.
Kot je poudaril, je SDS edina stranka, ki je vsakič znova opozarjala na potrebo po prenovi političnega sistema, na potrebo po drugi republiki, in tudi pripravljala politične koncepte v tej smeri. Vendar pa danes »tudi mi potrebujemo zaveznike«. »Ne more biti samo SDS poklicana k boju za normalnost. Ne moremo samo mi, če pretiravam, prelivati krvi za to. Tudi drugi so dolžni,« je dejal.
Na to se je že duhovito odzval filozof Boris Vezjak, ki je izjavo primerjal z naslednjim vicem ... Se pelje Mujo po avtocesti in sliši po radiu: »Vsi, ki se vozite po avtocesti, močno pazite, ker en nenormalen vozi v napačno smer!« Nakar Mujo jezno reče: »Ma kaj en, na stotine jih je!«
Koalicija homofobov kot nova priložnost
Rezultati referenduma o noveli zakona o zakonski zvezi, na katerem je večina zavrnila predlagano ureditev, po besedah prvaka SDS v tem pogledu opogumljajo. »Rezultat priča o tem, da nismo sami«, in obeta, da se zavezništva lahko ponovno gradijo, oblikujejo in na koncu tudi zmagajo, je poudaril Janša.
Med udeleženci, ki sicer niso člani SDS, je bil tudi Aleš Primc, sovoditelj koalicije Za otroke gre, ki je že ob razglasitvi izida omenjenega referenduma napovedal politično udejstvovanje. V izjavi za medije po slovesnosti je Primc potrdil, da v iniciativnem odboru za ustanovitev gibanja že pripravljajo programsko deklaracijo. Ko jo bodo pripravili, jo bodo tudi predstavili medijem. Takrat bodo ljudi, ki se bodo strinjali z njihovim programom, tudi povabili k sodelovanju, je napovedal Primc.
Novi liberalna in patriotska stranka
Predsednik Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve Aleš Hojs je pritrdil Janševi tezi, da je treba sodelovati mnogo širše kot doslej. Spomnil je, da je sam v NSi zagovarjal širše sodelovanje, in ocenil, da »prihaja čas, ko se bo to tudi zgodilo«.
Bo pa po njegovih besedah v slovenskem političnem prostoru potrebna še kakšna nova stranka. Nekaj se jih je že napovedalo. Poleg Primčeve je slišati resne namige o ustanovitvi nove liberalne stranke, utegne pa nastati tudi kakšna s »patriotskega področja«, je dejal Hojs. Ali bo ostal v NSi, pa je po Hojsovih besedah odvisno od tega, kdo bo stranko prevzel na letošnjem kongresu.