Slovenija

Kriv je za vse!

Žiga Kariž
7. 12. 2015, 06.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Državni zbor bo v sredo na izredni seji, ki sta jo zahtevali SDS in NSi, razpravljal o delu pravosodnega ministra Gorana Klemenčiča, zlasti v času njegovega vodenja KPK.

sta
Goran Klemenčič

V zahtevi za sklic izredne seje so poslanci opozicijskih SDS in NSi predlagali sklep, naj DZ na podlagi zakona o integriteti in preprečevanju korupcije pri Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) zahteva uvedbo postopka zaradi suma korupcije in kršitve integritete javnega sektorja zoper Klemenčiča. Vinko Gorenak (SDS) je pojasnil, da ne nameravajo dokazovati, denimo z interpelacijo, ali je Klemenčič kriv ali ne, ampak predlagajo, naj to oceni KPK.

Znova isti očitki

Zahteva za sklic izredne seje je dolga kar 32 strani, v njej pa so našteti razlogi, zaradi katerih podpisniki menijo, da bi morala sedanjega ministra za pravosodje Gorana Klemenčiča obravnavati KPK. Opisani razlogi oziroma očitki niso nič novega, saj so bili s strani SDS že večkrat predstavljeni, prvič, ko so februarja razmišljali o interpelaciji Gorana Klemenčiča, ko je vrhovno sodišče odpravilo poročilo KPK o premoženjskem stanju prvaka SDS Janeza Janše, z ugotovitvijo, da je bila Janši kršena ustavna pravica do enakega varstva pravic.

Začetek zgodbe

Spomnimo: sodišče je ugotovilo, da je protikorupcijska komisija z izdajo poročila posegla v tožnikove ustavne pravice, saj Janši osnutka prej ni poslala v izjasnitev. KPK je pozneje postopek ponovila oziroma nadaljevala in znova ugotovila, da je pri Janezu Janši za 210.000 evrov premoženja nepojasnjenega izvora.

Dolg seznam

A kršenje ustavnih pravic Janše ni edini očitek, ki so ga s strani SDS in NSi usmerili proti Klemenčiču. Očitajo mu še kršenje zakona o delovnih razmerjih, zaposlovanje s prirejanjem razpisov, nezakonito zaposlovanje in nenamensko porabo sredstev iz časa, ko je vodil KPK; v času, ko je bil sekretar na ministrstvu za notranje zadeve, naj bi bil po mnenju podpisnikov kriv za afero z najemom stavbe Nacionalnega preiskovalnega urada na Dimičevi v Ljubljani, kot minister za pravosodje pa naj bi zakon o integriteti javnih uslužbencev kršil, ko ni sprožil postopka za razrešitev predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleše, po tem, ko je ustavno sodišče zadevo Patria vrnilo v ponovno odločanje na sodišče prve stopnje. Prikrival naj bi tudi svoje premoženjsko stanje, prek različnih časopisnih člankov pa ga poskušajo poslanci SDS in NSi povezati tudi z nekaterimi aferami, v katere je bila kot odvetnica vpletena njegova žena Nina Zidar Klemenčič.

Kriv še za Kosa

Poleg vsega naštetega Klemenčiču očitajo, da kot vodja KPK ni imenoval osebno odgovornih za propad bančnega sistema, da ni s prstom pokazal na tiste, ki so privilegiranim omogočali cenejše nakupe vozovnic Adrie Airways, kriv naj bi bil tudi za to, da Drago Kos ni naredil primopredajnega zapisnika, ko je posle predal Klemenčiču.

Na pravosodnem ministrstvu so zahtevo pospremili z besedami, da gre za ponavljanje že uporabljenih in zlorabljenih zgodb, »ki jih SDS uporablja vse od ugotovitev KPK o premoženju Janeza Janše«. No, vse zgodbe bomo zagotovo znova slišali v sredo na izredni seji, na katero sta vabljena tudi Goran Klemenčič in Miro Cerar.