Slovenija

V SMC odrekajo podporo zdajšnjemu predlogu davčnih sprememb

STA
23. 11. 2015, 17.49
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

V največji vladni stranki predloga davčne reforme, ki je bila do konca minulega tedna v javni obravnavi in je trčila na široko nasprotovanje tako gospodarstva kot sindikatov, ne podpirajo. V stranki so za nadaljnje pogovore, predlogov v sedanji obliki pa za zdaj ne podpirajo, je danes povedala poslanka SMC Urška Ban.

STA
V največji vladni stranki je predloga davčne reforme trčila na široko nasprotovanje.

Banova, sicer tudi predsednica odbora DZ za finance in monetarno politiko, je pojasnila, da so v SMC davčno reformo razumeli zlasti v smislu podpore gospodarstvu.

"Torej v okviru javnofinančnih možnosti prestrukturiranja davkov, ki bi gospodarstvu omogočilo, da je pri svojem delovanju konkurenčneje," je dejala.

A javna obravnava je pokazala, da gospodarstvo ni najbolj zadovoljno s predlaganimi rešitvami, zato je poslanka SMC zagotovila, da pri njih nikakor ne bodo vztrajali. Kot je dodala, bodo poslušali gospodarstvenike in si vzeli še nekaj časa za pripravo takšnega predloga, ki bo usklajen z vsemi partnerji.

Vprašanje, zakaj niso poprej potipali pri gospodarstvenikih, preden so predloge javno objavili, je po njenih besedah bolj vprašanje za finančnega ministra Dušana Mramorja, ki je reformo predlagal. Vendar sama meni, da se je Mramor do neke mere verjetno uskladil s partnerji, ki sodelujejo v skupini za pripravo davčne reforme.

"A je še kar nekaj odprtih zadev, zato podpiramo nadaljnje pogovore," je dejala.

Finančno ministrstvo je predloge novele zakona o dohodnini, novele zakona o davku od dohodkov pravnih oseb ter novega zakona o posebni davčni obravnavi nagrajevanja uspešnosti delavcev dalo v javno obravnavo 10. novembra, pri tem pa določilo le desetdnevni rok za posredovanje pripomb, da bi jih DZ lahko sprejel še letos.

Po predlogu bi bila izplačila nagrad delavcem za uspešnost deležna ugodnejše davčne obravnave, a bi se po drugi strani zmanjšale ali ukinile nekatere olajšave. V javnosti ti predlogi niso naleteli na odobravanje - v gospodarstvu so pozvali k njihovemu umiku, saj da namesto obljubljene razbremenitve gospodarstva prinašajo le dodatne obremenitve, proti so tudi sindikati, ki se strinjajo le z ohranitvijo 50-odstotne obdavčitve pri dohodnini.

Mramor je sicer v petek dejal, da je vlada osnutek davčne reforme pripravila na predlog gospodarstva, pri njej pa da ne namerava vztrajati za vsako ceno. Tudi gospodarski minister Zdravko Počivalšek je prejšnji četrtek za STA zatrdil, da brez podpore gospodarstva davčne reforme ne bodo izvajali.