Slovenija

Kakšno ograjo bo na slovensko-avstrijski meji postavila Avstrija?

STA/G.G.
29. 10. 2015, 09.54
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Priprave na postavitev ograje in utrjenih konstrukcij v bližini mejnih prehodov s Slovenijo so v polnem teku, je dejala avstrijska notranja ministrica Johanna Mikl-Leitner. Kot je zatrdila, o popolnem zaprtju meje s Slovenijo ne razmišlja nihče. Je pa po njenem mnenju nujen ostrejši nadzor na zunanjih mejah EU.

Reuters
Takšno ograjo so ob madžarsko-srbski meji postavili Madžari.

Reuters
Avstrijska notranja ministrica je primerjave z Madžarko zavrnila kot popolnoma napačne.

Mikl-Leitnerjeva je v pogovoru za današnji Frankfurter Allgemeine Zeitung izrazila strinjanje z nemško kanclerko Angelo Merkel, da postavljanje ograj okrog celotnih držav nima nikakršnega smisla. V primeru avstrijskih načrtov tudi ne gre za to, temveč za postavitev "trdnih tehničnih zapor, ki bi zagotovile urejen in nadzorovan vstop in zagotavljanje javne varnosti".

"Vemo, da je ravno situacija na slovensko-štajerski meji zelo dinamična. Na določene dni imamo tam 3500 ali 5000 beguncev, na druge pa 8000 ali 9000. Če se bodo razmere v naslednjih tednih še naprej zaostrovale, moramo biti na to pripravljeni," je dejala in dodala: "seveda gre tudi za ograje, a ne le zanje, temveč tudi za utrjene konstrukcije na območju prehodov." Na vprašanje o predvideni dolžini in višini ograje je odgovorila, da je "načrtovanje ravno v polnem teku".

Ne razmišljajo o popolni zapori meje s Slovenijo

"Gotovo je, da bodo levo in desno od mejnih prehodov na nekaj kilometrih stale trdne zapore," je pojasnila in dodala, da trenutno preučujejo vse tehnične možnosti. O popolnem zaprtju meje s Slovenijo ne razmišlja nihče, je zatrdila.

Reuters
Migranti pred vstopov v Avstrijo.

Potem ko je v sredo na Hrvaško iz Srbije vstopilo približno 6500 beguncev in migrantov, so danes do 9. ure našteli nekaj manj kot 3000 novih prišlekov. 

Slovenska policija je o avstrijskih načrtih obveščena in "še danes se bom poskušala pogovoriti s sosedi", je dejala. Prav tako so že obvestili urad predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja in komisarja za migracije Dmitrisa Avramopulosa.

Na vprašanje, kako bodo preprečili, da ne bo s tem situacija postala še bolj dramatična in se bodo tisoči beguncev gnetli v enem ozkem grlu, je odgovorila, da trenutno ni alternative, je pa vsekakor potreben širši evropski odgovor. Razmere v Avstriji, Sloveniji in tudi Nemčiji dokazujejo, da je treba "tako hitro, kot je mogoče, delati na utrditvi Evrope". "Potrebujemo kontroliran vstop v Evropo in restriktiven nadzor neposredno na evropskih zunanjih mejah. Sicer razmer ne bomo obvladali," je zatrdila.