V lanskem tretjem trimesečju je skupina velenjskega proizvajalca bele tehnike poročala o 0,9 milijona evrov dobička, v devetih mesecih lani pa je bil dobiček pri štirih milijonih evrov. V Gorenju napovedujejo, da bodo v zadnjem četrtletju poslovali pozitivno, letošnji poslovni načrt pa ob koncu leta predvideva dobiček v višini 6,1 milijona evrov.
Izguba skupine v tretjem četrtletju je po pojasnilih prvega moža Gorenja Franja Bobinca v pretežni meri posledica negativnih učinkov gibanj valutnih razmerij med rubljem in evrom ter dolarjem in evrom. Brez teh bi skupina poslovala pozitivno.
Vodstvo Gorenja prav zdaj predstavlja poslovanje in nadaljnjo strategijo skupine na novinarski konferenci v Ljubljani, v sporočilu za javnost pa so zapisali, da bo rezultat konec leta v pretežni meri odvisen od gibanja omenjenih valutnih razmerij.
Slabši kot lani so zaradi učinka tečajnih razmerij trenutno še vedno tudi rezultati pri bruto dobičku iz poslovanja (EBITDA). Ta se je v tretjem četrtletju letos ustavil pri 17,1 milijona evrov, medtem ko je bil v enakem obdobju lani pri 21,5 milijona evrov. V devetih mesecih skupaj je bil EBITDA pri 50,8 milijona evrov, kar je 20,5 odstotka manj kot v enakem obdobju lani, je razbrati iz danes objavljenega nerevidiranega poročila o poslovanju.
Izpostavljeno
Praznovanje čarobnosti, čutnosti in elegance po žensko
Se pa po drugi strani glede na prvo polletje izboljšuje slika na strani prihodkov. V tretjem trimesečju so bili na ravni skupine pri 317,4 milijona evrov, kar je 2,3 odstotka več kot v enakem obdobju lani, obenem pa tudi 9,5 odstotka več kot v drugem trimesečju in 18,4 odstotka več kot v prvih treh mesecih.
Tretje četrtletje je bilo tako prodajno najboljše letos, v Gorenju, ki sta ga rusko-ukrajinska kriza in njene posledice na gospodarstvi obeh teh držav močno prizadeli, pa so poudarili, da se v tretjem četrtletju prihodki od prodaje zaradi učinka Rusije prvič niso znižali. Poslovanje v Ukrajini medtem še vedno ne kaže znakov okrevanja.
Rast prodaje so medtem v skupini dosegli na ostalih trgih srednje in vzhodne Evrope, v Beneluksu in pa tudi zunaj Evrope.