O njem sicer še ne želi govoriti, o tej temi pa razmišlja, čeprav upa, da ne bo več dolgo "dvoglavi minister", je povedal na Poslovni konferenci Portorož (PKP).
Slovenska industrijska politika je bila ena glavnih tem dvodnevne poslovne konference, ki se je s pogovorom z Mramorjem danes končala v Portorožu. Mramor je priznal, da doslej pri nas ni bilo delujoče strategije na področju industrije.
Kot je poudaril, se bodo priprave strategije resno lotili takoj, ko bo končano delo na proračunu za leto 2015 in bodo pokrite osnovne stvari v zvezi z državnim premoženjem - takoj v začetku prihodnjega leta. Jedro strategije - vizija in osnovni cilji - pa mora biti pripravljeno v treh mesecih, je poudaril.
Mramor sam ima vizijo industrijske politike.
"V glavi imam koncept, a ga ne bi razlagal, saj še ni dovolj premišljen," je povedal.
Ga bom usklajeval z gospodarskim ministrom," pa je dodal, potem ko ga je voditelj pogovora Peter Frankl s časnika Finance spomnil, da je sam pred tem izrazil upanje, da na čelu gospodarskega ministrstva ne bo več sedel dolgo.
Mramor je sicer v pregledu svojega delovanja na čelu finančnega ministrstva v zadnjih dveh mesecih izpostavil rebalans proračuna za leto 2014, ki je že šel skozi parlamentarno proceduro, prestrukturiran pa je bil tudi proračun za leto 2015.
Vlada premiera Mira Cerarja je morala za leto 2015 najti način za pokritje 715 milijonov evrov primanjkljaja. Pri tem so se skušali izogniti novim obremenitvam gospodarstva - 107 milijonov evrov bodo pridobili s povečanjem prihodkov v proračun, 608 milijonov pa z zmanjšanjem odhodkov, je poudaril Mramor.
Med glavnimi vprašanji v tem trenutku je Mramor izpostavil banke. Ministrstva za finance, gospodarstvo in pravosodje na tem področju vzpostavljajo formalno sodelovanje z Banko Slovenije, da bi postopek prestrukturiranja podjetij tekel kar se da gladko, je pojasnil minister.
Med najtežjimi nalogami trenutno pa so pogajanja s sindikati. Težavo predstavlja dejstvo, da je sindikatov ogromno in da nekateri zastopajo zelo specifične poklice in malo število članov. Vprašanje je, ali bo dogovor z vsemi možno doseči, je opozoril minister.
Se pa je dotaknil tudi vprašanja privatizacije. Mramor osebno meni, da je treba 15 podjetij s seznama za privatizacijo privatizirati v skladu z načrtom, nato pa ravnati v skladu z vnaprej pripravljeno strategijo.
Strah pred privatizacijo je sicer običajen in prisoten v vsaki državi, je glede nasprotovanja sindikatov in javnosti poudaril minister. A je opozoril, da je prodaja nestrateških naložb nujna, tudi zato, ker država podjetij ne more kapitalsko podpirati pri njihovem razvoju. Kot je dodal, se je v Sloveniji v zadnjih letih naklonjenost privatizaciji občutno povečala.